Na jakiej zasadzie działają pompy ciepła?
W dobie walki o jak najczystsze powietrze coraz bardziej promowane są ekologiczne rozwiązania wykorzystywane do ogrzewania nieruchomości. Jednym z takich rozwiązań są pompy ciepła, wykorzystywane coraz chętniej, ze względu na oszczędność oraz pracę bez konieczności zapewniania materiału opałowego. Koszty ich instalacji mogą być porównywalne z kosztem zakupu ekologicznego pieca, szczególnie jeśli będzie ona przewidziana już na etapie stawiania domu. Bez problemu skorzystać można również z dopłat, które jeszcze bardziej ograniczają koszty termomodernizacji starszych budynków. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak działają pompy ciepła, jakie są ich zalety i kiedy szczególnie warto w nie inwestować.
Jakie pompy ciepła są dostępne na rynku?
Rynek urządzeń grzewczych jest aktualnie bardzo bogaty i zawiera oferty na wiele urządzeń spełniających wymagania odnośnie ekologiczności. Z pewnością najbardziej ekologicznym rozwiązaniem są pompy ciepła, ponieważ przy ich wykorzystaniu, do atmosfery nie dostają się żadne spaliny. Do wyboru jest jedno z dwóch rozwiązań. Dostępne na stronie https://sevro.pl/gruntowe-pompy-ciepla/ pompy ciepła gruntowe oraz pompy ciepła powietrzne. Różnią się one sposobem odzyskiwania ciepła oraz sposobem instalacji, dlatego też warto dowiedzieć się o nich więcej przed ostatecznym wyborem konkretnego rozwiązania.
Jak działają pompy ciepła?
Działanie pompy ciepła można porównać do sposobu działania lodówki. W jej przypadku za chłodzenie wnętrza odpowiada wymiennik ciepła, wypełniony specjalnym gazem. W momencie, gdy gaz jest zimny, ochładza on wnętrze lodówki, odbierając z niej ciepło. Po opuszczeniu wnętrza lodówki oddaje ciepło na zewnątrz za pomocą umieszczonego za lodówką radiatora. Za obieg czynnika chłodzącego i zbijanie jego temperatury odpowiada specjalna sprężarka.
W przypadku pomp ciepła proces ten jest odwrócony. Część odpowiedzialna za oddawanie ciepła podgrzewa wodę lub roztwór glikolu, który trafia do układu centralnego ogrzewania. Wychłodzony czynnik trafia na zewnątrz domu, gdzie odbiera ciepło z otoczenia. Brakujące ciepło wytwarzane jest z pomocą prądu w jednostce zewnętrznej.
Jaki rodzaj pompy ciepła wybrać?
Pompy ciepła różnią się formą wymienników umieszczanych na zewnątrz. W przypadku pomp powietrznych wymiennik znajduje się w jednostce zewnętrznej i wykorzystuje różnicę temperatur między wymiennikiem i powietrzem. Na stronie montaż pomp ciepła – Bochnia dowiedzieć się możemy, że to rozwiązanie jest dobre w przypadku regionów, gdzie w trakcie zimy temperatura nie spada do bardzo niskich poziomów. Ze względu na niewielką ilość potrzebnego miejsca mogą być stosowane przy nieruchomościach bez przylegającej dużej działki. Pompy gruntowe wymagają więcej miejsca, ponieważ niezbędne jest wykorzystanie specjalnych sond umieszczanych w ziemi. Odbierają one ciepło z gruntu poniżej poziomu jego zamarzania lub z wód gruntowych. By taka pompa działała skutecznie, konieczne jest wykorzystani kilku oddalonych od siebie pomp.
Czy korzystanie z pomp ciepła jest opłacalne?
Ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła może być tańsze niż w przypadku wykorzystania pieców na paliwo stałe lub gazowe. Szczególnie oszczędna jest wersja gruntowa, ponieważ uzyskuje najwięcej ciepła nawet przy wyjątkowo mroźnych zimach. Zwiększony koszt montażu zwraca się szybko, ponieważ pompa taka pochłania mniej energii elektrycznej niż w przypadku pompy powietrznej. Przy wyjątkowo niskich temperatura pompa powietrzna wykorzystuje grzałki elektryczne, by utrzymać odpowiednią wydajność ciepła, co generuje dodatkowy koszt. W przypadku regionów, gdzie temperatury zimą utrzymują się na wyższym poziomie, pompa powietrzna będzie posiadała wystarczającą wydajność bez konieczności wykorzystywania dużej ilości energii elektrycznej.