Przejdź do głównej treści

Jak koncentratory tlenu pomagają w terapii pacjentów z COVID-19?

Koncentrator tlenu to urządzenie, wykorzystywane w procesie tlenoterapii, również w warunkach domowych. Z jego potencjału korzystają najczęściej osoby, borykające się z przewlekłymi chorobami, związanymi z układem oddechowym. Jednak koncentratory były wykorzystywane również powszechnie w okresie pandemii i po dziś dzień używają ich pacjenci, zmagający się z konsekwencjami wirusa COVID-19. W jaki sposób urządzenia te pomagają w ich terapii?

Rola koncentratorów tlenu w terapii pacjentów z COVID-19

Jak działa koncentrator tlenu?

Głównym zadaniem koncentratora tlenu jest pobieranie powietrza z otoczenia i podawanie go pacjentowi. Zanim to jednak nastąpi, konieczne jest jego przepuszczenie przez specjalne filtry oraz pochłonięcie azotu. W ten sposób powstaje odpowiednio nawilżona i oczyszczona mieszanka o stężeniu tlenu, przekraczającym 90%. O tym, ile prądu zużywa koncentrator tlenu, przeczytasz natomiast na proponowanej stronie internetowej. Warto podkreślić, że urządzenia te są wykorzystywane nie tylko w placówkach medycznych, ale również i w prywatnych domach i mieszkaniach. Taka tlenoterapia podnosi na znacznie wyższy poziom jakość codziennego funkcjonowania, zmniejszając uczucie duszności, poprawiając oddychanie i wpływając na natlenienie całego organizmu.

W jakich problemach pomaga koncentrator tlenu?

Nowoczesne urządzenia wspomagają tlenoterapię, również w warunkach domowych. Z ich możliwości korzystają na ogół osoby, cierpiące na choroby układu oddechowego o różnym podłożu. To także realne wsparcie dla pacjentów onkologicznych i kardiologicznych, chroniące ich przed niedotlenieniem i spadkiem saturacji. Ci, którzy nie wymagają długofalowej pomocy, nie muszą jednak inwestować w drogi sprzęt. Alternatywą do zakupu urządzenia będzie bowiem wypożyczalnia koncentratorów tlenu PATRONUS, której ofertę zobaczysz po przejściu na podaną stronę. Z takiej możliwości korzystają bardzo często pacjenci, zarażeni wirusem COVID-19, wymagający stosunkowo krótkotrwałego wsparcia aparatury medycznej. To również idealne rozwiązanie dla osób, w przypadku których zakup drogiego sprzętu jest niemożliwy ze względów finansowych.

Koncentratory tlenu a COVID-19 – jak wykorzystać urządzenia w walce z chorobą?

Jak tlenoterapia pomaga przy zakażeniu COVID-19?

Wirus COVID-19 daje bardzo charakterystyczne objawy. To m.in.:

  • mocne osłabienie całego organizmu,
  • zapalenie płuc,
  • problemy z oddychaniem,
  • duszności, utrudniające codzienne funkcjonowanie.

Skutkiem oddziaływania koronawirusa jest również wyraźny spadek dotlenienia krwi, który prowadzi do przeciążenia organów. W takich sytuacjach sprawdzają się doskonale koncentratory tlenu. Dzięki tlenoterapii u pacjentów z COVID-19 zaobserwowano wyraźne zmniejszenie objawów duszności i bólów, odczuwanych w klatce piersiowej. Odpowiednie natlenieniu organizmu usuwa z kolei inne uciążliwe objawy choroby. Takie urządzenia wykorzystywane są także z powodzeniem u osób, u których przebyty koronawirus spowodował spadek energii i osłabienie na okres kilku kolejnych miesięcy.

Jak długo stosować koncentrator przy koronawirusie?

Zakażenie koronawirusem to jedno z najważniejszych wskazań do tlenoterapii. Tej jednak nie warto podejmować na własną rękę, a każde działania należy skonsultować z lekarzem. Z reguły uznaje się, że tlenoterapia powinna być stosowana wówczas, gdy saturacja spada poniżej 90%. Jej długość zależy z kolei od:

  • stanu zdrowia chorego,
  • stopnia zaawansowania choroby.

Warto podkreślić jednak, że ostry przebieg COVID-19 wymaga na ogół hospitalizacji, a samodzielne próby leczenia się mogą przyczynić się do wyraźnego pogorszenia stanu zdrowia, co może również prowadzić do zagrożenia życia pacjenta.